Zlatá čelenka na bruntálském zámku

Mgr. Petra Zavadilová

• Mgr. Petra Zavadilová
  • Martina Dočková
  • Martina Kovářová

Z médií jsme se dozvěděli, že na bruntálském zámku vystavují unikát – tři tisíce starý šperk. Jedná se o zlatý pás, který náhodně našel nálezce v řepném poli na Opavsku mezi hroudami hlíny. Nejdříve se domníval, že našel jen starou pomačkanou plechovku. Ukázalo se však, že jde o předmět nedozírné historické hodnoty. Archeologové nejdříve nevěděli, zda se jedná o opasek či čelenku. Nyní již téměř s jistotou tvrdí, že je to čelenka.

Tento skvost žáci 4.C chtěli vidět na vlastní oči! O výstavu je ohromný zájem, počet návštěvníků je omezen (najednou může být v místnosti pouze 8 lidí) a opasek je k vidění v Bruntále pouze 4 dny a ještě v omezeném čase. Přesto se povedlo čtvrťákům na výstavu dostat. Podívaná stála za to. Pás jsme si nejenom prohlédli, ale také jsme se dozvěděli zajímavé informace, např. že čelenka měří 50cm, široká je 9cm a její váha je 56,5gramu. Nejvíce jsme však obdivovali její krásu.

Z výstavy jsme si odnášeli nejen hezké zážitky, ale některé děti také rozhodnutí: „Začneme hrabat!“